Wielokrotnie zgłaszaliście Państwo, że nebulizacja dzieci w grupie wiekowej 0-2(3) lata od dawna dostarcza licznych problemów niejednokrotnie omawianych na sympozjach i konferencjach naukowych na całym świecie.

Wszystkie dotychczas stosowane w tej grupie nebulizatory to jedynie adaptacja na potrzeby dzieci urządzeń dla dorosłych poprzez zmniejszenie rozmiaru maseczki, nadanie kształtu zabawki itd. Pozostały jednak wszystkie problemy, które sami Państwo jako lekarze podnosicie.

Spróbowaliśmy w poniższej tabeli zebrać bardzo skrótowo główne utrudnienia nebulizacji powodujące zmniejszenie depozycji leków a co się z tym wiąże mniejszą skuteczność leczenia.

To właśnie poniższe problemy związane z nebulizacją dzieci zainspirowały grupę lekarzy i naukowców z Orlando, Tel Awiwu, Florydy i Haify do opracowania nebulizatora BabyAir skonstruowanego specjalnie dla dzieci, który niweluje sporą część znanych Państwu z własnego doświadczenia problemów aerozoloterapii w tej grupie wiekowej. W opracowaniu nowego systemu wzięto pod uwagę nie tylko sugestie lekarzy, czy naukowców ale również głównego użytkownika nebulizatorów czyli rodziców. Po raz pierwszy nie jest to ulepszenie tradycyjnych nebulizatorów z maseczkami lecz rozwiązanie konstrukcyjne, które nie posiada maseczki _ jednego z podstawowych problemów nebulizacji.

 

Niektóre utrudnienia i problemy stosowanych obecnie metod nebulizacji i możliwości ich rozwiązania poprzez zastosowanie nowego nebulizatora.

 

Problem podstawowy

Rozwiązanie

Nietolerancja maseczki stres dziecka, dyskomfort i

Usunięto maseczkę. Konstrukcję opracowano bez maseczki i z możliwością stosowania w pozycji leżącej przede wszystkim w czasie snu

Obniżona depozycja leku związana z nietolerancją maseczki

Zlikwidowano przyczynę nietolerancji nebulizacji _ poprawa poziomu depozycji leku

Płacz dziecka

Brak płaczu dzięki przyjaznej dla dzieci konstrukcji i możliwości stosowania w czasie snu

Negatywne działanie leków na oczy

Znikome oddziaływanie leków poprzez możliwość zmiany kąta nachylenia nebulizatora oraz możliwość inhalacji we śnie

Negatywne działanie leków na układ pokarmowy

Brak płaczu (patrz wyżej) tym samym znikome oddziaływanie leków na przewód pokarmowy

Brak akceptacji długiego czasu nebulizacji przez dziecko (10-15 min)

Inhalacje wykonywane w czasie snu

Inne problemy

 

Czasochłonne zaangażowanie personelu medycznego, rodziców

Ok. 4 minuty przygotowania

Dalej system działa samodzielnie!

Brak urządzenia fabrycznie  przystosowanego dla wcześniaków, noworodków i niepełnosprawnych dzieci

Urządzenie specjalnie zaprojektowane dla najmłodszych. Brak maseczki i pozycja leżąca w czasie inhalacji. Przystosowane do pracy w inkubatorze.

Niechęć stosowania nebulizatora w domu  przez rodziców ze względu na ww problemy

Brak maseczki, brak płaczu, pozycja leżąca, nebulizacja w czasie snu, brak kontaktu nebulizatora z twarzą dziecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oczywiście wszystkie wymienione przez nas cechy systemu BabyAir oraz dotychczas stosowanych metod nebulizacji poparte są licznymi badaniami oraz publikacjami medycznymi. Zachęcamy do ich lektury na ogólnodostępnych światowych serwisach medycznych (archdischild.com, jpeds.com, nature.com/jp, liebertonline.com/jamp).

 

W Polsce inhalacje przy użyciu BabyAir wykonywane są m.in.: w Instytucie Matki i Dziecka u Pani prof. Ewy Helwich, w Klinice Neonatologii Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, na oddziale neonatologii Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, na oddziale neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu oraz oddziale pediatrii i gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.

System BA uzyskał zatwierdzenie FDA w Stanach Zjednoczonych oraz certyfikat Unii Europejskiej CE zgodny z dyrektywą 93/42/EEC dotyczącej sprzętu medycznego. Posiada również certyfikat ISO 9001. Systemowi BA zostały przyznane patenty w USA, UE, Izraelu i Japonii.